IQOS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IQOS, e sigara olarak biliniyor olsa da çalışma sistemi farklıdır.


Isı yanmayan ürünler e sigaralardan farklıdır çünkü tipik olarak bulunan aromalı e-sıvı değil, gerçek tütün kullanırlar. Isı yanmamasının arkasındaki konsept, kullanıcıların yanmış tütün solumadan normal bir sigara içmek gibi görünen ve hissettiklerini deneyimlemelerine izin vermesidir.

2. Cihazlar “FDA onaylı” değildir.
IQOS FDA tarafından onaylandı mı?
FDA’nın belirttiği gibi, kararı “tütün ürünlerinin ABD’de satılmasına izin verirken, bu ürünlerin güvenli veya ‘FDA onaylı’ olduğu anlamına gelmez.”

Şirket FDA’ya iki farklı yasal onay için başvuruda bulundu: biri ürünü yeni bir tütün ürünü olarak pazarlamak (Pazar Öncesi onayı olarak adlandırılır) ve diğeri ürünü diğer tütün ürünlerinden (daha az Modifiye denir) daha az zararlı olarak pazarlamak için Risk Tobacco Ürün onayı). FDA kararı, Pazar Öncesi onay başvurusu için geçerlidir. Ajans, cihazın diğer tütün ürünlerinden daha az zararlı olarak pazarlanıp pazarlanamayacağına karar vermedi.

3. Isıtmalı tütün ürünlerinin sigaradan daha güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.
IQOS sigara içmekten daha mı güvenli?
Tütün şirketleri, yanmayan ısıların sigaralardan daha az zararlı olduğunu iddia ediyor çünkü tütün yanar veya yanarsa, sigara dumanında bulunan 7.000’den fazla kimyasal madde üretir.

Philip Morris, IQOS’un sigaralardan daha az toksik olduğunu iddia ediyor, ancak Tobacco Control dergisinin bir sayısında yer alan birden fazla makale, şirketin kendi verilerinin bu iddiaları tam olarak desteklemediği sonucuna vardı. Araştırmalar, IQOS’un sigaradan daha düşük bazı toksik seviyelerine sahip olabilmesine rağmen, kullanıcıları yine de diğer toksik seviyelere maruz bırakabileceğini göstermektedir. Benzer şekilde, IQOS kullanıcıları bazı hastalık risklerini daha düşük, ancak diğer riskleri daha yüksek risklere maruz bırakabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir